Félegyháza Rólad Szól – Múltidéző: a KTK, a város legendás csapata

 

1923. szeptember 16-a jeles nap Kiskunfélegyháza sporttörténetében: ekkor alakult meg a Kiskunfélegyházi Testedzők Köre, a KTK. A klub létrejöttében a város több köztiszteletben álló személyisége vállalt szerepet: dr. Sahin Tóth Rafael ügyvéd, Szabó János lakatosmester, Csillag Lipót vállalatvezető és Halápy Sándor városi tanácsnok.

A KTK már 1925-ben, a Magyar Labdarúgó Szövetség tagjaként a Déli Labdarúgó Szövetség (DLSZ) II. osztályában szerepelt, és hamar ismertté tette a város nevét a Délvidéken. A csapat hazai mérkőzéseit a lövöldei KTK-pályán játszotta – a mai Honvéd pálya elődjén –, ahol mindig nagyszámú, lelkes közönség buzdította a játékosokat.

A II. világháború évei komoly megpróbáltatásokat jelentettek: a bevonulások miatt évről évre cserélődött a játékosállomány, a csapatot szinte folyamatosan újra kellett építeni. A háború után azonban új lendülettel folytatódott a munka, amely 1947-ben hozta meg a legnagyobb sikert: a KTK megnyerte a délvidéki bajnokságot, majd az osztályozó mérkőzéseken is helytállva feljutott a Nemzeti Bajnokság II. osztályába.

Az államosítás időszaka változást hozott a klub életében: a csapat Kiskunfélegyházi Vasas néven folytatta szereplését az NB II-ben. Az 1950-es években olyan játékosok alkották a csapat gerincét, mint Zsibrita István („Noldi”), aki lendületes játékáról volt ismert, Lantos János centerhalf, a védelem biztos pontja, László József („Csimasz”) jobbszélső, Csenki Béla, Kanyó János és Dongó László, valamint a kapuban Horváth István. A csapatban szerepelt Sallai Sándor is, aki később pedagógusként vált ismertté.

E korszak egyik kiemelkedő játékosa volt a sportgimnazista Friedmanszky Zoltán, aki később az FTC játékosaként vált válogatott labdarúgóvá, valamint Bacsó István, aki a Testnevelési Főiskola oktatójaként szolgálta a sportágat.

A fejlődéshez megfelelő pálya is kellett. Miután az MLSZ a régi KTK-pályát az NB II-es mérkőzésekre alkalmatlannak nyilvánította a kiszolgáló helyiségek hiánya miatt, Besze Mihály főmérnök – a klub egykori játékosa – kezdeményezésére 1953-ban megépült az Alpári úti labdarúgópálya, amely új otthont adott a csapatnak.

A későbbi években a KTK ismét bizonyította erejét: Fejes József („Jasu bácsi”) edző vezetésével újra sikerült kivívni az NB II-be jutást. Ebből a csapatból került ki több kiemelkedő játékos is, köztük Vas Ferenc, Cserkó („Munya”), a válogatott Kutasi László, valamint Sahin T. Dezső, aki több mint 500 bajnoki mérkőzésen lépett pályára.

A KTK története évtizedeken át a sikerek és küzdelmek váltakozásáról szólt. A pályán generációk adták át egymásnak a stafétát, miközben a lelátón ugyanaz a kitartó közönség biztatta a csapatot. A mérkőzések hangulata, a játékosok nevei, a győzelmek és vereségek emléke sokakban máig él.

A Kiskunfélegyházi Testedzők Köre nemcsak egy sportegyesület volt, hanem a város közösségi életének meghatározó része. A régi mérkőzések, a legendás játékosok és a közös élmények emléke generációkon át öröklődik tovább – ki egy-egy névre, ki egy mozdulatra, ki pedig egy felejthetetlen mérkőzés hangulatára emlékezve.

 

A SZÖVETKEZET csapata 1977-ben
Felső sor balról: Klimcsók Pál edző, Dongó László, Zs. Juhász István, Sahin Tóth Dezső, Majoros László, Vidéki János, Iványi László, Gulyás László kapus, Szabó Mihály, Palásti László, Jókai Zoltán, Kürthi Imre, Szalai Gábor kapus.

 

A Vasas csapata
Balról: Kutasi Vilmos intéző, Ádám István, Lengyel József, Lantos Miklós, Sikár József, Fejes József edző, Sahin Tóth Dezső, Kiss Illés, Fekete József, Kovács Rudolf, a testnevelési hivatal vezetője.
Középen: Talárcsik Nándor, Görög Ferenc kapus, Lantos János és Tarjányi László.

 

A KTK csapata 1946-ban
Balról: Bálint László elnök, Nagy Sándor edző, Dinnyés László, László József, Szabó József, Fejes József, Fischóff László, Dr. Poór Lajos szak. ov.
Középen: Herédi Imre, Csenki Béla, Zsibrita István.
Alul: Kiss Lajos, Bereczki Károly kapus, Fejes László.

 

A KTK csapata 1923-ban
Balról: Kern József, Pázsit János, Sahin Tóth László, Bánét Miklós, Pálfi József, Miltényi László, Kern Imre, Sahin Tóth János, Pintér Imre, Schweiger Sándor (civil). Ülnek: Csillag Lipót alapító tag, Dr.Sahin Tóth Rafael alapító tag, a KTK ügyvezető elnöke, Szabó Dezső. Alul a labdával Kiss József kapus.